KNİDOS AKADEMİ SANAT KAMPI

Knidos Akademi’de yürütülen sanat etkinlikleri sadece çağrılı sanatçıların Akademi bünyesindeki atölyelerdeki çalışmalarıyla sınırlı değildir. Knidos Akademi her yaş grubundan çocuklara, gençlere ve yetişkinlere yönelik plastik sanatların tüm alanlarında çalışabilecekleri ortam sağlar. Çalışmalar yaş gruplarına göre alanında uzman sanat eğitimcilerin programlaması ve yine alanında uzman sanatçıların rehberliğinde gerçekleştirilir. Sanat kampları öncesi yapılan bu programlar katılacak gruba sunulur karşılıklı beklentiler açık seçik bir protokolle belirlenir özgür bir disiplin içerisinde gerçekleştirilir.

Sanat kamplarının haricinde kişisel olarak Akademi bünyesinde sanat çalışmalarına katılabilir miyim sorusuna vereceğimiz yanıt evettir. Bireysel başvurular hangi disiplinde çalışmak isterse istesin (resim, heykel, seramik) özgür bir ortamda kendisini kanıtlamış sanatçıların rehberliğinde gerçekleştirilir.


UKKSA YAŞAMA AÇIK YAŞAM ALANI

Knidos Akademi yaptığı çalışmalarıyla kendi içine kapalı bir fildişi kule değildir. Aksine çevresiyle ve ilgi alanıyla ilişkili her kişi ve gruba açık sağlıklı iletişim kurmak isteyen yaşamı ve sevinci paylaşmak isteyen bir anlayışa sahiptir. Bu amaç da Akademi bünyesinde heykel parkı içerisinde yemekli toplantılar, düğün, nişan, özel günlerin kutlanması gibi etkinliklere açıktır.

Ayrıca, Akademi bünyesindeki kafeteryamızda ziyaretçilerimizin kendilerini iyi hissedebilecekleri rahat bir ortamda çaylarını kahvelerini içecekleri, kokteyllerini yudumlayacakları bir ortama sahiptir. Böylesi bir ortamda çalışmasına ara vermiş dinlenmekte olan bir sanatçıyla koyu bir sanat sohbeti yakalama olasılığı da çok yüksektir.


UKKSA ULAŞIM

Knidos Akademi Datça yarımadasının batısında antik Knidos yakın  mesafede Yakaköy’dedir. Knidos Akademi’ye Ankara ya da İstanbul’dan ya da başka bir kentten Marmaris ya da Bodrum üzerinden. Bodrum’dan Datça yarımadasına her mevsim çalışan feribotlarla bir buçuk saatte, Körmen Limanı’na ulaşır limandan Akademi’ye ise arabayla yarım saatlik bir sürede ulaşırsınız.
Marmaris üzerinden geldiğimizde Marmaris Datça arasında Türkiye’nin en güzel görsel zenginliklerine sahip bir yanınızda Akdeniz, diğer yanınızda Ege, nefis koyları şölene dönüşmüş bir yol güzergâhı izlersiniz. 45 dakika süren bu yol Datça’ya sizi ulaştırdığında Akademiye yarım saat mesafedesinizdir. Marmaris Yolun un güzelliği ve etkileyiciliği sizi unutamayacağınız bir sanat ortamına Yakaköy’de Knidos Akademi’ye ulaştırır.


UKKSA’dan GELİP GEÇEN SANATÇILAR

Kuruluş aşamasını daha yeni yeni tamamlayan Knidos Akademi hedeflerine sağlıklı sakın tempolarla yürüyor. Amaçlarımız içerisinde bulunan ulusal ve uluslararası sanatçıları konuk etme, sanat üretme sağlıklı bir sanat ortamı yaratma doğrultusunda bir araya getiren Akademi’mizde iç ve dış etkinliklerimize Adem Genç, Hüsamettin Koçan, Habip Aydoğdu, Ekrem Kahraman, Bedri Baykam, İbrahim Çiftçioğlu, Mustafa Altıntaş, Erkan Özdilek gibi ressamlar, Meriç Hızal, Ferit Yazıcı, Korkut Sönmez, Canan Sönmezdağ, Ali Özsan….. heykelciler, İlgi Adalan, Deniz Pireci, Ümit Can Gören, Tuba Önder Demircioğlu gibi seramikçiler, Bekir Coşkun, İnci Aral, Osman Şahin, Nihat Behram……. Yazarlar, Ara Güler, Mehmet Günyeli, Kazım Şahbudak gibi fotoğrafçılar, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, İdil Biret gibi sanatçılar.


KNİDOS AKADEMİ HEYKEL BAHÇESİ

Knidos Akademi’de farklı konseptlerde gerçekleşen taş; heykel çalıştay ve sempozyumlarında, ulusal ve uluslararası heykeltıraşların üretmiş oldukları sanat eserleri sergilenmektedir. Datça’nın cennet bölgelerinden birisi olan Palamutbükü yazlıkçıları, turistleri,  ziyaretçileri heykel bahçemizdeki görüntü şölenine ilgisiz kalmamakta büyük bir hayranlıkla izlemekte, fotoğraflar çektirmektedir. Her yapılan yeni etkinlik heykel bahçemizi biraz daha zenginleştirmektedir.


KNİDOS AKADEMİ KÜTÜPHANE

Kuruluş aşamasını tamamlama çabasını yürüten Akademi’miz misyon ve vizyonuna uygun kitaplık kurma çalışmalarını da birlikte yürütmektedir. Kurucu ve Yönetim Kurulu Başkanımız Nevzat Metin’in Bilim Sanat Yayınları sahibi olduğu göz önünde bulundurulduğunda bugüne dek Türkiye Plastik Sanatlarla ilgili yayınlamış olduğu tüm kitapların bulunması doğaldır. Ayrıca, plastik sanatların tüm alanlarını, arkeoloji, sanat tarihi, halk sanatları ve kültürü, antropoloji ilgili yayın ve kitapları bulundurma endişe ve çabalarımız sürmektedir.
Gönül Birliği İmece Dostlarımızdan Akademi Mesenlerimizden öte bu konuda duyarlı olan tüm sanatçı ve sanatseverlerden katkı beklediğimizin bilinmesini istemekteyiz.


KNİDOS ARAŞTIRMA MERKEZİ

Adını aldığımız Knidos’la ilgili yaptığımız araştırmalarda yeterli kaynağa ulaşamadık. Çok doğaldır ki Knidos’u gezmek üzere gelen ya da Akademi’miz ziyaretçileri bu konuda kaynak bulma zorluğu taşımaktadırlar. Kendi sorumluluğunun bilincinde olan Akademimiz kitaplığımızın bir bölümünde Knidos Araştırma Merkezi’ni oluşturmak üzere bir bölüm açmıştır. Biz Knidos’la ilgili her türlü bilgi, belge ve dokümantasyona ulaşmak için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz.


KNİDOS AKADEMİ ÇAĞDAŞ SANAT KOLEKSİYONU

Knidos Akademi kuruluş aşamasında çok değerli sanatçıların desteklerini gördü. Minnettarız. Gelinen bu aşamada Knidos Akademi adına ve misyonuna uygun olarak ileride Datça Yarımadası’nda gerçekleşebilecek çağdaş Türk Plastik Sanatları Müzesi için adımlar atmak istiyor. Bu amaçla kendi birikimini bir yandan yaratırken oluşturmak istediği Çağdaş Sanat Koleksiyonu için sanatçılardan ve koleksiyonlerden bir protokolle oluşturulacak bu müzeye sanat eserleri bağışlarını beklemektedir.


KNİDOS AKADEMİDE SANAT ESERLERİNİN SATIŞI

Knidos Akademi Gönül Birliği İmece Dostları ve Mesenleri’nin bağışlarının haricinde hiçbir gelire sahip değildir. Çok doğaldır ki Akademi bünyesinde atölyelerde oluşturulan ve telifleri sanatçılara ödenen sanat eserlerinin satışını arzulamakta ve gerçekleştirmektedir. Her geçen gün giderleri biraz daha yükselen Akademi varlığını sürdürebilmek ve ayakta kalabilmek için çok doğal olarak bu yola başvurmak zorundadır. Bu amaçla Akademi bünyesindeki Heykel Bahçesi ve showroom   yer alan eserler makul fiyatlarla satışa sunulmuştur. Doğrudan Akademi bünyesinde görülebileceği gibi web sayfamızda da yer alan bu eserler sanatseverlerin, koleksiyonerlerin beğenisine ve alımına sunulmuştur.


KNİDOS AKADEMİ SANATÇI SÖYLEŞİLERİ

Knidos Akademi özellikle turizm mevsiminde olanakları ölçüsünde sanatın diğer disiplinlerinde kendisini kanıtlamış sanatçıları, izleyicileri, takipçileri ve sevenleriyle buluşturmayı amaçlar. Canlı bir söyleşi, karşılıklı etkileşim, bilgi alışverişini hedef olarak koyar. Bu amaçla felsefede, bilimde, edebiyatta değerli bilim ve sanat insanlarını konuk eder söyleşi ve imza günleri düzenler.

UKKSA’nın yapılanmasında 3 kurul görev yapar. Yönetim Kurulu, Sanat Kurulu, Danışma Kurulu. Bu kurullar UKKSA’nın fiili etkinliğine başladığından beri varlıklarını sürdürür. İsimlerde değişikliğe gidilebilir. Kurullar çalışmalarında –şu an çalışmaları süren- “Kurullar Yönergesi”ne uyar.

Nevzat METİN
Bilim Sanat Galerisi/ Yurt Dünya Sanat Galerisi/ Kurucu ve Yöneticisi
Knidos Kültür Sanat Derneği Kurucu Başkanı

Osman Saffet AROLAT
Dünya Gazetesi Baş Yazarı

Filiz ERMAN İMMİİCH
Emekli Bürokrat

Leyla ALATON
İşkadını, Koleksiyoner

Altuğ ÖZKAN
İşadamı, Koleksiyoner

Ertuğrul ATEŞ
Sanatçı (Ressam)

İbrahim ÇİFTÇİOĞLU
Sanatçı (Ressam)

İlgi ADALAN
Sanatçı (Seramik)

Tuba ÖNDER DEMİRCİOĞLU
Sanatçı (Seramik)

Ümit Can GÖREN
Sanatçı (Seramik)

İlgi ADALAN
Sanatçı (Seramik)

Leyla ALATON
Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi

Dr. Güray Ali CANLI
Bilim Adamı, Koleksiyoner

Ergin CELASİN
Eski Hava Kuvvetleri Komutanı, Emekli Orgeneral

Emel VARDAR
Sanatçı (Heykeltıraş)

Erdem ARIOĞLU
Yapı Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi

Osman Saffet AROLAT
Dünya Gazetesi Baş Yazarı

Ertuğrul ATEŞ
Sanatçı (Ressam)

Prof. Erdinç BAKLA
Sanatçı (Seramik) Görsel Sanatlar Vakfı Kurucularından,
Marmara Üni. G. S.Fakültesi’nden emekli

İbrahim ÇİFTÇİOĞLU
Sanatçı (Ressam)

Prof. Adem GENÇ
Sanatçı (Ressam)
Beykent Üni. G. S. Fakültesi Öğretim Üyesi (Eski Dekanı)

Prof. Veysel GÜNAY
Sanatçı (Ressam)
Aydın Üni. G.S. Fakültesi Öğretim Üyesi, Dekanı

Prof. Meriç HIZAL
Sanatçı (Heykeltıraş) Işık Üniversitesi Öğretim Görevlisi

Prof. Ergin İNAN
Sanatçı (Ressam)

Çetin NUHOĞLU
İş Adamı, Koleksiyoner

Prof. Metin SÖZEN
Çekül Vakfı Başkanı

Şahin TULGA
İş Adamı

Alp Tamer ULUKILIÇ
Sanatçı (Ressam)

Türk Telekomünikasyon A.Ş.

Garanti Bankası A.Ş.

Çetin NUHOĞLU
Tırsan Treyler San. Tic. Nakliyat A.Ş.

EFES PİLSEN
Efes Pazarlama ve Dağıtım Tic. A.Ş.

Ersin ARIOĞLU
Yapı Merkezi A.Ş. Onursal Başkanı

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı
Dösim Genel Müdürlüğü

Fatih ŞAHİN
Muğla Valisi
T.C. Muğla Valiliği İl Özel İdare

İshak ALATON
Alarko Şirketler Topluluğu
Yönetim Kurulu Başkanı

Leyla ALATON
Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi

Osman Saffet AROLAT
Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

ALARKO CARRİER

Tamer TÜRKER
Türker Uluslararası Nakliyat A.Ş.

TÜRK HENKEL A.Ş.

Mehmet GÜL
Gülsan İnşaat A.Ş.

S.S. Eko Turizm Geliştirme Kooperatifi

Hasan MENGİ
Marmaris Deniz ve Ticaret Odası Başkanı

Emel KARAGÖZ
Masaldan Müzesi Kurcu ve Yöneticisi
Kolleksiyoner

VEHBİ KOÇ VAKFI

Mehmet GÜNYELİ,
İş Adamı, Fotoğraf Sanatçısı

Semavi YORGANCILAR
Yörsan Cam San. ve Tic. A.Ş.

Başar NUHOĞLU
Nuhpanel A.Ş.

Şahin TULGA
İş Adamı

Emre AYKAR
Yapı Merkezi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

Erdem ARIOĞLU
Yapı Merkezi A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi

Turhan ÖNALAN
Artemis İnşaat Sanayi ve İnşaat Malzemeleri A.Ş.

Mehmet KOÇ
Özlem Kristal A.Ş.

Mustafa ERCAN
Ermaş Mermer Sanayi Tic. A.Ş. Genel Müdürü

Ahmet ARKAN
İşadamı, Kolleksiyoner

Ata Murat KUTAD
İşadamı, Kolleksiyoner

Faik EREM
Entes Elektronik A.Ş.

Ahmet Tarık UZUNKAYA
Entes Elektronik A.Ş.

BTM Bitümlü Tecrit Maddeleri
Sanayi A.Ş. (İzmir)

Dr. Ahmet ALTIPARMAK
Antalya Valisi

Hamdi ÖNCÜ
Datça Kaymakamı

Mustafa Şener TOKCAN
Datça Belediye Başkanı

Nazmi GÜLTEKİN
Yakaköy Muhtarı

Muharrem AKTAŞ
Aktaş Ticaret A.Ş.

Yapı Merkezi A.Ş.

Çetin BAŞARANHINCAL
Yıldız Tuğla Kiremit Yönetim Kurulu Başkanı

Ebru ARIKAN
Arıkanlı Holding (Yurtiçi Kargo)

Zekai BOSTANCI
Karo İstanbul / Mavi Pencere Güzel Sanatlar Atölyesi

Dr. Oktay DURAN
Cem Ofset Yönetim Kurulu Başkanı

Başak, Hakan ERCAN
Ema Emniyet Ayakkıbaları Ltd. Şti.

Füsun , Cemal TUNCA
Tunca Sanat Galerisi

Reis Gıda Ürünleri

Tülay APAK
Troli Zeytin ve Zeytinyağları

Prof. Dr. Yüksel ÖZDEN
AKP Muğla Milletvekili

Oyak Çimento
(Adana)

İşbir Elektrik Sanayi A.Ş.
(Balıkesir)

Rıdvan ÇELİKEL
Anel Grup

Y. Mimar Mehmet ŞAHİN,
Yapı Tasarım

Ali GÜR
Ekonomist

Ülker Holding

Fuat TOSYALI,
Tosyalı Holding

Vedat ALATON
Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Hüseyin YAVUZ
Yassı Metal A.Ş.

HAVELSAN A.Ş.

ASELSAN A.Ş.

Deniz YEŞİLKAYA
Haz Metal Sanayi

Emre AROLAT
Mimar, Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi

İbrahim Bodur Kale Seramik
Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı
Çanakkale Seramik

Ahmet YAR
Soğutma Sanayi. A.Ş.

DYO Boya
Fabrikaları San. A.Ş.

Bozüyük Karo Fabrikası
Toprak Seramik ve Gıda San. Tic. A.Ş:

Duratek Korucuyu Sistemler A.Ş.
Ekopsi ve Poliüretan Sistemleri

Firuz KARIK,
Başak Kiremit A.Ş.

Erdem ÇENESİZ,
Ece Banyo Gereçleri San. ve Tic. A.Ş.

Veysi ÖNCEL
Pırıl Otel – İzmir

Süreyya SARUHAN
S.T Mimarlık

Savaş ÖZAYDIN
Kılıçoğlu Kiremit

Ferruh KARAKULE
Beton Birliği

Ekrem BARLAS
Anadolu Cam. San. A.Ş.
Pazarlama ve Satış Başkan Yardımcısı

Esen ŞEKERKARAR

Abdullah BULADI
Avukat

Reyhan, Güniz ALPER

Asuman BAŞAR

Prof. Dr. Toktamış ATEŞ
Araştırmacı Gazeteci, Bilgi Üniversitesi

Madelet GRABBE

Silvo, Hagop SİLVERYAN

Alp, Helga BAYRAKTAR

Türkan, Mustafa KOCAOĞLU

Dr. Heidrun, Hanno WİETLER

Dr. Hans, Sevim GEMAHLİN

Peter, Lydia GEMAHLİN

Carlo, Monau LORENZO

Josef BRODİNGER

Georges UYGAN

Yasemin ERTAN
Mimar

Mete TORTOP
Mimar

Okan ÇAĞLAR
İş Adamı

Güneş, Cenap ÇALIŞ
Mimar

Mustafa ÖZŞENOL
Akyapı İnşaat

Bülent TANLA
Araştırmacı, Siyasetçi